To jeden z festiwali, bez których żaden miłośnik piwa ze Śląska nie wyobraża sobie początku września. A wszystko za sprawą aż dwóch piwnych premier: Cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych oraz Konkursu Piw Pracowniczych Grupy Żywiec.
Tradycyjnie biesiady piwne były organizowane pod koniec lata, by pozbyć się zalegającego w kadziach starszego piwa i zrobić miejsce na nowe świeżo warzono trunki. Cieszyńska Jesień Piwna, podobnie jak monachijskie Okroberfest, kontynuuje tą tradycję we wspaniałym stylu.
Cieszyńska Jesień Piwna to nic innego jak dawna Bracka Jesień w nieco odświeżonej i unowocześnionej formule, więc nikogo nie dziwi ten stały element kulturalnego kalendarza Cieszyna, a każdy mieszkaniec, który ceni dobre piwo, z pewnością nie zapomni o tym wydarzeniu.
Oprócz stoiska gospodarza – Browaru Zamkowego Cieszyn, na festiwalu pojawiają się co roku wraz ze swoimi wyrobami browary rzemieślnicze z całej Polski. Dzięki temu oferta piw jest bardzo różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie. Na uczestników czeka także odpowiednio dobrane menu które idealnie komponuje się z piwem oraz liczne koncerty, konkursy i wyśmienita zabawa.
Cieszyńska Jesień Piwna to idealna okazja, by spotkać się z członkami piwnej rodziny.
Jedną z największych atrakcji festiwalu jest tzw. alejka piwowarów domowych – to właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą odkryć warzenia piwa wymieniając się tajnikami domowej produkcji piwa. Dodatkową atrakcją jest też ogłoszenie laureatów konkursów piwowarskich: Cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych oraz Konkursu Piw Pracowniczych Grupy Żywiec, które pozwalają amatorom na poddanie swoich wyrobów profesjonalnej ocenie sędziów, a nawet na przygodę w wielkim stylu i uwarzenie swojego piwa w Browarze Zamkowym Cieszyn!
W trakcie festiwalu można bezpłatnie zwiedzać browar, jeden z nielicznych browarów, który w prawie niezmienionej formie działa od początku swojego istnienia. Piwo produkowane jest tu w otwartych kadziach w salach wydrążonych w Górze Zamkowej, tak jak miało to miejsce w chwili otwarcia browaru w roku 1846.
Wstęp na teren imprezy jest biletowany – jednak zazwyczaj cena biletu jest naprawdę symboliczna, więc każdy może sobie pozwolić na udział w tym piwnym święcie 🙂