Z okazji Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie ze Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przygotowaliśmy bezpłatne informatory dotyczące przepisów obowiązujących rowerzystów, korzystających z hulajnóg i deskorolek, w tym tych elektrycznych, a także rolek czy wrotek. Świadomość tych zagadnień wciąż pozostaje niewielka, chociaż obecnie obowiązujące przepisy zostały wprowadzone już w 2021 roku.
Przewodnik po przepisach ruchu rowerowego to kompendium wiedzy, z którym powinien zapoznać się każdy. Dlaczego? Rowery, wrotki, rolki, deskorolki czy hulajnogi stają się dla rosnącej grupy Polaków alternatywą dla tradycyjnych środków komunikacji. Do tego trzeba doliczyć kolejne typy urządzeń, które niezwykle szybko zyskują na popularności – monocykle, segwaye czy hoverboardy stają się coraz powszechniejszym widokiem na polskich ulicach. Dlatego postanowiliśmy przygotować materiały, które pozwalają każdemu odnowić wiedzę o przepisach ruchu drogowego. Przewodnik jest dostępny stronie Trzymaj Pion i można w nim znaleźć wszelkie informacje, które warto znać poruszając się po ulicach, ścieżkach rowerowych i chodnikach.
Rewolucja na polskich drogach
To niezwykle istotne, ponieważ w ostatnich latach nasz sposób przemieszczania się przeszedł prawdziwą rewolucję za sprawą elektrycznych hulajnóg, rowerów i deskorolek. Aby nadążyć za tymi zmieniającymi się realiami i usystematyzować wymagania dotyczące poszczególnych uczestników ruchu w 2021 roku wprowadzono dużą aktualizację przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Wśród nowości znalazły się między innymi:
- definicje hulajnogi elektrycznej,
- Urządzenia Transportu Osobistego (UTO) oraz
- Urządzenia Wspomagającego Ruch (UWR).
Zmiany jednak nie są powszechnie znane i wielu kierowców jednośladów nie wie, że ich prawa i obowiązki jako uczestników ruchu drogowego zostały skodyfikowane. A jak powszechnie wiadomo nieznajomość prawa szkodzi i nie zwalania z odpowiedzialności, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych prawnych obwarowań dotyczących korzystania z tych nowoczesnych form transportu osobistego.
Z okazji obchodzonego niedawno Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowaliśmy razem z Grupą Żywiec przewodnik wyjaśniający najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Cieszy nas to, że mobilność szczególnie w miastach zmienia się na rzecz rowerów i możemy z Grupą Żywiec przyczynić się do edukacji ich użytkowników.
— mówi Dorota Olszewska, Prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.
Jeśli ty, twoje dziecko lub znajomi korzystają z elektrycznej hulajnogi, roweru, deskorolki czy rolek koniecznie musisz zapoznać się z naszymi materiałami lub udostępnić je, by wszyscy dowiedzieli się o nowych przepisach.
W zeszłym roku również wspólnie przeprowadziliśmy badania dotyczące świadomości społecznej na temat korzystania z jednośladów, a konkretnie w kontekście zakazu spożywania alkoholu przez kierowców. Okazało się, że 30% użytkowników jednośladów nie wie, że prowadzących te pojazdy obowiązują jakiekolwiek limity alkoholu, a 37% badanych nie zdaje sobie sprawy, że to wykroczenie.
— dodaje Oliwa Tran, Kierownik ds. sustainability w Grupie Żywiec S.A.
Grupa Żywiec od wielu lat angażuje się w inicjatywy związane z promocją odpowiedzialnej konsumpcji, takie jak kampania Trzymaj Pion, której celem jest edukacja rodziców nastolatków na temat tego jak rozmawiać z dziećmi o alkoholu. Edukacja na temat bezpiecznego poruszania się po polskich drogach i chodnikach to kolejna odsłona naszych działań.