O zrównoważonych surowcach i kluczowej roli rozsądnego gospodarowania zasobami dla przyszłych pokoleń opowiada Leszek Małek, Kierownik ds. Zakupów Surowców w Grupie Żywiec.
Czym są zrównoważone surowce? Większości z nas ta nazwa niewiele mówi…
Odpowiedź jest zarówno prosta, jak i skomplikowana. Zrównoważone surowce to takie, które pochodzą z łańcucha dostaw, który jest zrównoważony. Czyli zrównoważone są wszystkie elementy całego łańcucha zaczynając od rolnictwa, poprzez firmy transportowe, przetwórców, aż do klienta końcowego, czyli w naszym wypadku browaru.
Dlaczego to jest takie ważne?
Zrównoważone rolnictwo jest odpowiedzią na wyzwania związane z rosnącą populacją ludzką i zapotrzebowaniem na produkty rolne przy jednoczesnym zmniejszaniu areału upraw i postępującej degradacji środowiska. Zrównoważony sposób prowadzenia gospodarki rolnej ma zapewnić długoterminowy dostęp do dobrej jakości żywności dla zwiększającej się populacji. Ograniczamy intensywną eksploatację ziemi, wody, powietrza i w ten sposób chcemy zapewnić przez długi czas ich dostępność.
Ludzie traktują jako synonimy rolnictwo zrównoważone i ekologiczne, a to jest kompletnie inny sposób gospodarowania, jednak mający podobny cel.
Zrównoważone rolnictwo jest czymś pomiędzy gospodarką intensywną a ekologiczną – ta pierwsza negatywnie oddziałuje na środowisko, nie zwraca uwagi na postępującą jego degradację, zmniejszenie dostępności wody, zanieczyszczenie powietrza i w konsekwencji negatywny wpływ na całą biosferę, rośliny i zwierzęta. Z kolei ekologiczne uprawy bazują wyłącznie na naturalnych środkach produkcji, co nie gwarantuje wysokich zbiorów i dobrej jakości żywności. Zatem zrównoważone rolnictwo dba o środowisko i jego zasoby, gwarantuje długofalową możliwość korzystania z nich, a jednocześnie zapewnia dużą produkcję, co jest nam niezbędne w związku z tym, że populacja ludzka cały czas rośnie i zapotrzebowanie na żywność jest coraz większe.
Czym różni się słód zwykły od takiego zrównoważonego?
Analitycznie nie różni się niczym, o to właśnie chodzi. Natomiast różni się tym, w jaki sposób on został wyprodukowany i dostarczony. Począwszy od gospodarstwa rolnego, które podchodzi w odpowiedni sposób do swoich zasobów, czyli do ziemi, wody, powietrza, stosuje w odpowiedni rozsądny sposób nawozy mineralne i środki ochrony roślin z poszanowaniem dla środowiska. To samo dzieje się w całym łańcuchu dostaw. Transportowcy stosują niskoemisyjne środki transportu, ograniczają zużycie wszystkich tych środków, które są używane w trakcie ich pracy i na koniec to samo mamy także w przetwórstwie.
Czy surowce zrównoważone są droższe niż standardowe?
Moim zdaniem długofalowo powinny być wręcz tańsze. Na pewno są dużo tańsze niż surowce ekologiczne. Natomiast krótkofalowo mogą być nieco droższe, ponieważ przestawienie gospodarstw i całego łańcucha dostaw na pracę w systemie zgodnym z filozofią zrównoważenia, generuje pewne dodatkowe wydatki i inwestycje, niezbędne podczas przekształceń. Należy brać jednak pod uwagę wszystkie koszty i odpowiednią perspektywę czasową – przy intensywnej gospodarce gleba, woda i powietrze się wyczerpują. Aby więc zapewnić produkcję na takim samym poziomie, konieczne jest ciągłe inwestowanie, co przekłada się na wzrost cen produktów. Uprawiając ziemię w sposób zrównoważony wkład finansowy jest mniejszy w dłuższej perspektywie czasu, co przekłada się na stabilny poziom cen przez lata.
Na ile dostawy w Grupie Żywiec są zrównoważone, zarówno transportowo jak i surowcowo?
Na razie nie jest to jakiś wielki procent, szacuję, że 10-15% naszych surowców pochodzi ze zrównoważonych źródeł. Ten proces jest długotrwały i z doświadczeń Zachodu wynika, że trwa ponad 20 lat albo i dłużej. Coraz powszechniejsze trendy proekologiczne oraz zdecydowane działania mające na celu niwelowanie negatywnych skutków zmian klimatu z pewnością przyspieszą te zmiany.
Dziękujemy za rozmowę!