80% badanych twierdzi, że kultura organizacyjna przedsiębiorstwa może mieć pozytywny wpływ na nawyki związane z uprawieniem sportu i aktywnością fizyczną. Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu „Inicjatywy sportowe dla pracowników na poważnie” jest to korzystne zarówno dla firm, jak i dla pracowników, którzy oczekują tego typu inicjatyw od swoich pracodawców.
U progu nowego roku i tuż przed szaleństwem noworocznych postanowień Activy opublikowało raport dotyczący aktywności fizycznej pracowników, a także różnych inicjatyw w tym zakresie, które wdrażają pracodawcy. Grupa Żywiec jest jedną z firm zaliczonych przez autorów raportu do firm będących inicjatorami aktywności pracowników. Jak pokazało badanie, ogromna większość pracowników chce być bardziej aktywna – deklaruje to 78% pytanych1. Co stoi temu na przeszkodzie? Po prostu trudno jest nam znaleźć na to czas i siłę w codziennej bieganinie. Jeśli jednak odpowiednie wzorce promowane są w miejscu pracy, a dodatkowo w grę wchodzi współpraca lub rywalizacja z kolegami i koleżankami, to szansa na sukces znacząco rośnie, nie tylko w styczniu, ale przez całe 12 miesięcy.
Planując nasze inicjatywy związane z aktywnością fizyczną, kładziemy nacisk na to, aby były częścią naszego holistycznego podejścia do dobrostanu pracowników. Zachęcanie do aktywności fizycznej przekłada się na poprawę ich stanu zdrowia fizycznego i emocjonalnego, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch.
Naszym zdaniem inicjatywy sportowe niosą za sobą znacznie więcej niż tylko dbanie o nasze ciała i zdrowie – pozwalają nam wspólnie budować poczucie, że jesteśmy jedną organizacją. Temat dobrostanu pracowników staje się dla nas coraz bardziej istotny i w kolejnych latach będziemy dalej rozwijać ten obszar naszych działań. Wierzymy, że koniczynka dobrostanu to model, który pomoże nam aktywnie wpływać na poziom szczęścia koleżanek i kolegów 😉
– mówi Joanna Łoboz, Kierowniczka ds. Bezpieczeństwa w Grupie Żywiec.
Biorąc pod uwagę wyniki badań z których wynika, że aż 53% Polaków w ogóle nie uprawia żadnego sportu2, zachęcanie do aktywności wydaje się być kluczowe. Korzyści płynące z uprawiania sportu dotyczą wielu aspektów – zdrowia fizycznego i psychicznego, samopoczucia, wyglądu i figury, motywacji i innych. Pracownicy preferują modele całorocznego wsparcia aktywności fizycznej zamiast jednorazowych zrywów, aż 60% pytanych wybiera tę odpowiedź, podczas gdy zaledwie 21% pracodawców oferuje stałe tego typu programy.
Firmowe inicjatywy sportowe naprawdę pomagają zatrudnionym – aż 74,2% ich uczestników rzeczywiście zwiększyło poziom swojej aktywności fizycznej. Zachęta ze strony przedsiębiorstwa okazuje się zatem tym drobnym okruchem motywacji, którego wcześniej brakowało. Dodatkowo aktywność fizyczna w miejscu pracy ze względu na zorganizowany charakter niesie też ze sobą potencjał integracyjny i socjalizacyjny – pracownicy mają szansę lepiej się poznać poza ramami struktury organizacyjnej panującej na co dzień i fajnie spędzić ze sobą czas, często budując wspólne wspomnienia.
W Grupie Żywiec zdrowie oraz dobra kondycja psychiczna i fizyczna naszych pracowników są dla nas ważnymi wartościami. Jednym z przykładów wdrażania tych idei w życie było wyzwanie „Każdy kilometr się liczy”, które realizowaliśmy wiosną razem z naszymi pracownikami, by zachęcić ich do aktywności po sezonie zimowym. Logując swoje aktywności każdy pracownik dokładał swoją cegiełkę do ogólnofirmowej puli – naszym celem było osiągnięcie 30 000 kilometrów, a nagrodą za jego realizację było przekazanie określonej kwoty na akcję charytatywną. Ale to jeszcze nie koniec – wybraliśmy wsparcie fundacji Czas na las, a kolejnym krokiem był wolontariat pracowniczy, podczas którego sadziliśmy drzewa w okolicach Warki.
Warto też wspomnieć o oddolnej inicjatywie naszych pracowników, czyli klubie biegowym Żywcem Zabiegani 2.0. Zaczęło się od grupy pasjonatów, którzy stawiali sobie wyzwania i trenowali razem, a obecnie do klubu dołączają nowe osoby, które często nie mają żadnego doświadczenia i dzięki kolegom i koleżankom rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Przedstawiciele klubu, choć na co dzień pracują w różnych obszarach, na zawodach często startują razem, rywalizują ze sobą i wspierają się nawzajem rozwijając wspólnie swoje zainteresowania. To wyjątkowa szansa na lepsze poznanie siebie i swoich współpracowników, a dzięki startom w biegach charytatywnych możemy razem zrobić coś dobrego dla innych i dla siebie. Aż chce się Ż!
1. Raport Activy – Inicjatywy sportowe dla pracowników na poważnie, 2023.
2. Narodowy Test Zdrowia Polaków 2022, medonet.