O nowym programie długofalowej współpracy z rolnikami produkującymi jęczmień browarny rozmawiamy z Maciejem Borowskim, Kierownikiem zakupów ds. opakowań i surowców w Grupie Żywiec.
Czym jest program „Ż Rolnikami”?
Jest to program skierowany do rolników, który ma na celu zwiększenie areału upraw jęczmienia browarnego w Polsce. Widzimy, że od kilku lat ten areał spada, Polska nie jest samowystarczalna w tym względzie i musi importować jęczmień, więc chcemy pomóc w zatrzymaniu tego trendu. Aby to zrobić proponujemy rolnikom długofalową współpracę — najczęściej trzyletnią, gdzie gwarantujemy atrakcyjną cenę skupu oraz partnerstwo z zakładami przetwarzającymi ziarno na nasze potrzeby, czyli słodownią Crisp Malt.
Dlaczego ten areał się zmniejsza? Dlaczego chcecie wspierać właśnie rolników?
Jęczmień jest podstawą słodu, a słód jest podstawą piwa. My jako Grupa Żywiec jesteśmy żywotnie zainteresowani tym, żeby tego jęczmienia było jak najwięcej, żeby był produkowany w sposób zrównoważony i żeby był odpowiedniej jakości.
Areał jęczmienia zmniejsza się głównie ze względu na wysoką opłacalność innych upraw takich jak pszenica czy kukurydza, a my chcemy temu zapobiegać i opierać naszą produkcję na polskim jęczmieniu, bez konieczności importowania surowca na tyle, na ile to tylko możliwe.
Czy problemy z łańcuchami dostaw też miały wpływ na to, że chcecie korzystać z lokalnego jęczmienia?
Tak, ale to nie jest główny powód. Ogólna sytuacja na świecie, COVID, wojna w Ukrainie czy rosnące ceny paliw nauczyły nas, że nic nie jest pewne. Zawsze przy międzynarodowych operacjach zagrożenie zerwania łańcuchów dostaw jest większe niż ma to miejsce lokalnie, ale dla nas ważniejsze są inne względy. W pierwszym rzędzie ekologiczne, w tym mniejsze emisje CO2 związane z transportem, a także środowiskowe, wynikające z tego że współpracując bezpośrednio z polskimi rolnikami mamy znacznie większy wpływ na sposób produkcji jęczmienia, gdzie naszym ideałem jest uprawa zrównoważona. Polscy rolnicy mają dużą wiedzę oraz doświadczenie i potrafią produkować jęczmień dobrej jakości, a my chcemy ich w tym wspierać.
Co proponujecie rolnikom przystępującym do programu?
Przede wszystkim proponujemy rolnikom stabilną, długofalową współpracę – co najmniej trzyletnią, a także bonusy dla rolników za zwiększanie wolumenu upraw z roku na rok. Cena którą proponujemy nie jest stała, tylko oparta na aktualnych warunkach rynkowych i zbudowana na podstawie dostępnych wskaźników dla innych zbóż, tak by współpraca z nami i produkcja jęczmienia browarnego zawsze pozostawała opłacalna. Aby ułatwić logistykę rolnikom decydujemy się też na szybką płatność za jęczmień od razu po zbiorach i szybki odbiór wolumenu. Dodatkowo oferujemy opcję odbioru jęczmienia nawet, jeżeli nie spełnia wymaganych parametrów jakościowych.
Dodatkowo w ramach „Ż Rolnikami” chcemy stworzyć społeczność, dzięki której rolnicy będą mieć dostęp do ciekawych artykułów, wiedzy branżowej i treści eksperckich, a docelowo również do dedykowanych i atrakcyjnych ofert na zakup ubezpieczeń czy ekologicznych nawozów. Chcemy, żeby program „Ż Rolnikami” był intuicyjny i prosty, tak żeby każdy mógł z niego skorzystać. Mam nadzieję że możliwość lepszego poznania Grupy Żywiec będzie dla nich fajnym dodatkiem do atrakcyjnej współpracy i zachęci ich do tego żeby się rozwijać z nami.
Dziękujemy za rozmowę.