Ponad 60 lat temu został zarejestrowany znak towarowy tańczącej pary znany z etykiet piwa Żywiec, jednak historia naszego browaru jest znacznie dłuższa i sięga połowy XIX wieku.
Arcyksiążęcy Browar w Żywcu został wybudowany za sprawą Arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga w 1856 roku. Piwo marki Żywiec jest warzone wyłącznie tutaj, zaś Arcyksiążęcy Browar w Żywcu jest jednym z nielicznych w Polsce, który nigdy nie zawiesił produkcji piwa, nawet podczas wojny! Dzięki bohaterskiej postawie pracowników browar nie został zniszczony, gdy niemieccy okupanci się wycofywali i tuż po wojnie wznowił działalność.
Od początku istnienia browaru stawiano na jakość i nowoczesność, tak by sprostać wymaganiom najbardziej wymagających konsumentów. Dzięki temu w ciągu zaledwie 12 lat browar stał się największym producentem piwa w Galicji. Ciekawostką jest fakt, że browar posiadał własny tabor kolejowy dzięki któremu intensywnie rozwijał się eksport piwa. Również w późniejszych czasach jakość piw z Żywca była niezrównana, więc w latach 50. XX wieku to właśnie on został wybrany, by reprezentować kunszt polskich piwowarów na arenie międzynarodowej i to właśnie temu wydarzeniu zawdzięczamy pojawienie się tańczącej pary, którą wszyscy znamy z etykiet.
W browarze na początku XX wieku warzono pięć podstawowych rodzajów piwa – piwo jasne pod nazwą Zdrój Żywiecki było najpopularniejsze, a poza tym powstawało w browarze piwo jasne Leżak, ciemne Marcowe, jasne Ale oraz znany i ceniony Porter, którym możemy raczyć się do dziś.
Obecnie Arcyksiążęcy Browar w Żywcu to jednocześnie jeden z najnowocześniejszych europejskich zakładów branży piwowarskiej, jeden z liderów na polskim rynku piwnym, a z drugiej strony Muzeum Browaru w Żywcu, gdzie czerpie się garściami z tradycji oraz celebruje burzliwą i niezwykłą historię tego miejsca.