Woda to podstawowy składnik piwa, a dostęp do odpowiednich jej źródeł jest kluczowy dla każdego producenta piwa. Nic więc dziwnego, że obieg wody w browarze to niezwykle ważny element procesów produkcyjnych.
Woda w browarze potrzebna jest do wielu różnych celów, a jej droga przez linię produkcyjną do puszki czy butelki jest jedną z wielu możliwości. Tak czy inaczej wszystko zawsze zaczyna się w ujęciu wody, skąd woda trafia do stacji uzdatniania, gdzie jest badana, a jej właściwości są poprawiane.
Browar posiada jedno główne ujęcie wody powierzchniowej – z potoku Leśnianka, z którego woda grawitacyjnie spływa do browaru.
– mówi Gabriela Płonka, Specjalista ds. Ochrony Środowiska w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu
Oprócz tego mamy również ujęcie awaryjne, zlokalizowane w oddalonym o kilka kilometrów Jeziorze Żywieckim, z którego woda w razie potrzeby może być pompowana do browaru.
Prowadzony przez nas stały monitoring właściwości fizykochemicznych wody na stacji uzdatniania wody wymaga ciągłego przepływu na urządzenia pomiarowe. Woda z instalacji pomiarowej jest za urządzeniem pomiarowym zawracana na wlot (początek) stacji uzdatniania i w ten sposób nie marnujemy jej tylko wykorzystujemy ponownie.
Woda opuszczająca stację uzdatniania w zakładzie jest wodą pitną, chociaż nie zawsze jest ona wykorzystywana do konsumpcji. Warto wiedzieć, że woda w browarze nie tylko wchodzi w skład piwa, ale także może służyć do płukania puszek czy mycia butelek na liniach produkcyjnych, w procesach chłodzenia czy też w procesach odzysku ciepła.
W wyniku różnych procesów technologicznych czy mycia w browarze powstają ścieki, które zakładową siecią kanalizacyjną dopływają do naszej zakładowej oczyszczalni. W wyniku usuwania ze ścieków zanieczyszczeń organicznych metodą beztlenową powstaje biogaz, który wykorzystywany jest do produkcji ciepła dla browaru. Wstępnie oczyszczone ścieki z zakładowej oczyszczalni, trafiają ostatecznie do oczyszczalni miejskiej. Następnie oczyszczone ścieki odprowadzane są do Jeziora Żywieckiego.
– opowiada o obiegu wody Gabriela.
Tam gdzie to tylko możliwe staramy się wykorzystywać wodę ponownie – na przykład woda służąca do płukania nowych puszek i butelek wykorzystywana jest następnie w pasteryzatorach.
W browarze działa też rozbudowany system monitoringu zużycia wody. Łącznie ponad 100 liczników, spiętych w jeden system pomiarowy zbierający dane na bieżąco, mierzy zużycie wody na każdym etapie, w każdym miejscu linii produkcyjnej. Dzięki temu można łatwo i szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i szybko im zaradzić.