W Warszawie spotkaliśmy się z przedstawicielami DHL, Dentsu Aegis Network Polska, Orange Polska, Alior, PwC, Budimex, Polpharmy oraz Leroy Merlin i zastanawialiśmy się jak pomóc odnaleźć się na rynku pracy osobom niepełnosprawnym.
W Polsce około 2,3 miliona osób w wieku produkcyjnym to niepełnosprawni, lecz zaledwie co trzecia, czwarta z nich jest aktywna zawodowo, więc pole do zmian jest ogromne. Ideathon to pierwszy w Polsce projekt społeczny, który ma na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych na szeroką skalę, a jednocześnie fantastyczny przykład tego, że w wolontariacie czasem ogromne znaczenie ma nie tylko poświęcony czas, ale także kompetencje i możliwości osób biorących w nim udział.
Karolina Przygońska, Kierownik Zespołu ds. Trade Marketingu w Grupie Żywiec była uczestniczką warsztatów:
To był mój pierwszy Ideathon i jestem pod wrażeniem tej formy warsztatów, które zostały zorganizowane w tak bardzo słusznym celu, jak wspieranie zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Zamiast biernego słuchania, prezentacji i paneli dyskusyjnych kilkanaście rywalizujących ze sobą zespołów wzięło udział w pracach metodą Design Thinking nad projektami rozwiązań wspierających stworzenie programów integrujących osoby z niepełnosprawnościami, fundacje i przedsiębiorstwa.
Była to praca do późnych godzin, kreatywność, zabawa oraz nowe kontakty, a przede wszystkim satysfakcja z wypracowania rozwiązania, które uzyskało uznanie wszystkich zespołów. Liczę, że wypracowane rozwiązania zostaną wdrożone!
Zaangażowanie w projekt ponad 100 osób z różnych firm powoduje, że wypracowane podczas warsztatów rozwiązania są różnorodne i jednocześnie mają dużą szansę na realizację i realną zmianę sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, zwłaszcza że za przykładem dużych w niedługim czasie mogą podążyć też mniejsze firmy, a raz pokonane obawy i stereotypy już nie powrócą.
Początkowo wydawało się , że nie jest możliwe wypracowanie czegoś konkretnego przez zespół osób, które się kompletnie nie znają i pracują na różnych stanowiskach.
– tak opisuje swoje pierwsze wrażenia, Gabriela Płonka, która jest starszym specjalistą ds. Ochrony Środowiska w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu
Jednak Ideathon pozytywnie mnie zaskoczył. Wytworzyła się twórcza atmosfera napędzająca do działania. W trakcie warsztatów mogliśmy wysłuchać wystąpień ekspertów Fundacji Integracja, którzy przybliżyli nam jak wygląda sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy w Polsce. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej akcji, bo cel Ideathonu mocno zintegrował wszystkich jego uczestników. Sama formuła wydaje się bardzo przyjazna i możliwa do wykorzystania dla innych zagadnień.
– dodaje.
Inspiracją do Ideathonu są znane w branży IT hackathony – ekstremalnie intensywne, krótkie sesje robocze, trwające zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu godzin, podczas których niewielkie zespoły skoncentrowane na rozwinięciu konkretnej idei, czy rozwiązaniu istniejącego problemu potrafią stworzyć w pełni funkcjonalne makiety i prototypy, co przy normalnym trybie pracy zajęłoby miesiące. Tak jak hackathony pokazują moc koncentracji na jednym zadaniu, tak Ideacton dowodzi, że wspólna praca i wymiana idei pomiędzy pracodawcami to klucz do większej tolerancji i lepszego rynku pracy w przyszłości.